3.2.2009 - Ledy na Smrku
V pondělí po stěně jsme byli omrknout ledy na Smrku. Více zde.
3.2.2009 - Stěna Rožnov
Konečně jsem přidal komentář k metodickému setkání v Rožnově (tady) a samozřejmě jsem připojil i fotky.

Zprávy z akcí v roce 2008 Rok 2009 | Rok 2008 | Rok 2007 | Rok 2006
Nízké Tatry Účastníci: Jana, Luboš, Honza, Honza Termín: 20.12.-22.12.2008
Těsně před štědrým dne jsme se vydali na Štefáničku do Nízkých Tater. V plánu bylo odbře si zajezdit a oprášit dovednosti ohledně lavinové problematiky. Počasí nám příliš, lépe řečeno vůbec, nepřálo. Nárzy větru na hřebeni byly tak silné, že byl problém to ustát. Ale dny to byly příjemné, něco málo jsme přece jen sjeli, takže se to dá hodnotit jako vydařená akce:) Na fotky můžete mrknou tady.
Běh do vrchu 2008 Účastníci: mnoho lidí:) Termín: 6.12.2008
O víkendu proběhl již 39. ročník tohoto závodu. Zůčastnilo se jej 258 běžců na dlouhé trati a 20 dětí, které běžely 1200m. Počasí letos závodníkům docela přálo, neboť cesta byla až na pár míst v horní části téměř bez sněhu. Z našeho oddílu se letos zůčastnilo docela dost lidí. Jako krátkou rekapitulaci uvádím jejich výsledky:

Pořadí Jméno a příjmení Dosažený čas
celkem horolezci
54. 3.  Honza Schwarz 31:35
82. 8.  Petr Kalina 33:30
86. 10.  Jan Balcar 33:42
91. 11.  Martin Knápek 33:48
140. 20.  Jan Pícha 36:25
158. 21.  Matěj Obšil 37:58
168. Ž 2.  Hana Novotná 39:10
174. 25.  Přemysl Obšil 39:26
206. 30.  Jaroslav Balcar 43:11

Na tradičním ukončení závodu v Bufetu U lanovky pak Silva Kocián promítal fokty z Nového Zélandu. Akce to byla opět vydařená. ...fotky z akce
Drevenik Účastníci: Jana, Michal a Ivan Termín: 18.8.2008
Dostaly se ke mě fotky z lezení na Dreveníku, kousek od Spišského hradu. skály jsou z vápence a na pár fotek se můžete podívat tady.
Přechod masivu Hochkönigu Účastníci: Jana, Petr, Honza a Honza Termín: 25.10.-28.10.2008
Dlouho jsme řešili, kam se vydat na víkend spojený se státním svátkem. Nakonec to vyhrál Hochkönig (2941m). Počasí mělo podle předpovědi vydržet dva dny, a pak měla přijít nějaká fronta. Naštěstí se tak nestalo a nám počasí vydrželo prakticky celé 4 dny. Díky tomu se nám podařilo na vrchol Hochkönigu dojít i přes nechtěný bivak na hřebeni. A stálo to za to. Na fotky se můžete podívat tady.
S dětma na Vaňáku Účastníci: Miki, Terka, Peťa a Honza Termín: 11.10.2008
Po Hollentalu se mi podařilo vytáhnout Peťu i další víkend. Tentokrát na Váňův kámen. Jely s náma i jeho děti, kterým to náramně šlo a je možné, že se časem v našem oddíle objeví i mládež:) Peťa se taky snažil a výsledkem byl přelez cesty Ovčí (V). Na fotky se můžete mrknout zde.
Ferraty v Höllentalu Účastníci: Jana, Martin, Paťa a Honza Termín: 3.10. - 5.10.2008
Na fotky se můžete mrknout zde.
14 dní nejen ve Španělsku Účastníci: Petra, Jara, Honza a Honza Termín: 4.8. - 17.8.2008
Na fotky se můžete mrknout zde.
Údolí říčky Účastníci: Jana, Jara a Honza Termín: 15.7.2008
Jelikož jsme se kvůli počasí vrátlili z Hollentalu o den dříve a jeli jsme lozit do Moravského krasu na skály v údolí říčky (na konci Mariánského údolí). Nejdříve jsme vyzkoušeli pár cest v sektoru "U kříře" a následně pár cest v sektoru "poslední". Počasí bylo bezva, navíc jsme celou dovolenou zakončili v hospodě "U jelena". Prostě stálo to za to:) Pár fotek najdete zde.
Höllental Účastníci: Jana, Jara a Honza Termín: 12.7. - 14.7.2008
Tak oblast Höllental začíná být mou nejoblíbenější. Tentokrát jsme chteli zkusit něco lezeckého a také nějakou ferratu. První den jsme si vybrali lehkou cestu (obtížnost cca 4), a po vylezení jsme šli blbnout na krátké stěny nedaleko Weichtalhouse. Druhý den jsme se pustili do ferraty AV-steig, která začíná v údolí Gr. Höllental. Tato ferrata je značená jako A, a taky podle toho vypadala. Prakticky kromě 4 žebříků to vlastně ani ferrata není. Přes noc se docela zkazilo počasí, proto jsme další den vybrali lehkou tůru směrem na Klosterwappen. Bohužel nám docela pršelo, proto jsme to otočili asi v půlce a rozhodli se odjet domů. Na fotky se můžete podívat zde.
Turistika v Raxu Účastníci: Honza s taťkou Termín: 8.6. - 11.6.2008
Konečně se mi podařilo vytáhnout taťku někam do hor. Rozhodli jsme se zajet opět do Raxu nedaleko Vídně, tentokrát ovšem bez lezeckého vybavení. Na první den jsme si vybrali lehkou ferratu, která vede od Weichtelhausu směrem na Klosterwappen. Ferrata je hodně pěkná, i když je zančená obtížností A. Další den jsme se vyjeli lanovkou podívat na "náhorní plošinu" Raxu. Oba dny nám docela přálo počasí, což se ale nedá říct o posledním dnu. To jsme vyjeli zubačkou asi do 1800m, a chtěli zdolat nejvyšší vrchol této skupiny - Klosterwappen. Boužel se přivalila bouřka, která už se nroztrhala, proto jsme na vrchol raději nelezli. Nezbývalo než sejít zpět k autu a jet domů. Pár fotek můžete vidět zde.
Porubský sprint-triatlon Účastníci: Peťa a Honza Termín: 10.5.2008
Druhou květnovou sobotu jsme si dali trochu pauzu od lezení a s Peťou Kalinou jsme se již podruhé zúčastnili Porubského sprint-triatlonu (500m-21km-6km). Závod to byl v celku vydařený, jde vidět ta trocha tréninku, kterou jsme tomu věnovali. Oproti loňsku jsme si vzájemné pořadí prohodili a celkově jsme se posunuli o docela velký kus dopředu. Já jsem skončil na 22. a Peťa na 28. místě. Škoda jen, že nás dva pořadatelé nechali bežet oproti ostatním o kolo (cca 1km) více. Naštěstí chybu uznali, a výsedný čas upravili. Pár fotek můžete vidět zde.
Štramberk Účastníci: Hozna a Honza Termín: 9.5. a 11.5.2008
Druhý květnový svátek jsme trochu změnili disciplínu a díky pěknému počasí jsme vyrazili na nejbližší skalky. V pátek jsme navštívili Váňův kámen a v neděli pro změnu Arboretum. Něco málo se podařilo vylézt a nafotit, takže se můžete mrknout zde.
Dachstein Účastníci: Hozna a Honza Termín: 1.5. - 4.5.2008
První květnový svátek jsme s Honzou Balcikem vyrazili směrem k Dachsteinu na chatu Adamek-Hutte. Bylo nám jasné, že v těchto výškách leží ještě velké množství sněhu, díky kterému se nám Dachstein asi nepodaří vylézt, ale počasí mělo být příjemné, tak jsme to zkusili. Sněhu bylo opravdu příliš, navíc čerstvý sníh a teplé počasí způsobovalo velké riziko lavin. Proto nejvyšší dosažený bod bylo sedlo pod Dachsteinem (cca 2700m). Spali jsme na chatě Adamek-Hutte ve witerraumu, kde se nás sešlo asi 12 čechů:) I přes velké množství sněhu to byla příjemná akce. Na fotky můžete mrknout zde.
Skialpy v Tatrách Účastníci: Hozna B. a Luboš Termín: 12.4. - 14.4.2008
Honza Balcik s Lubošem Dobšíkem vyrazili na skialpy do Tater. Bydleli na Chatě pri Zelenom plese, a jak to tam vypadalo, se můžete podívat zde. Více fotek naleznete na webovém albu Luboše.
Bezpečnost na umělých stěnách Zdroj: www.lezec.cz Datum vložení 4.4.2008
Není tomu tak dávno, co se na umělé stěně v Praze stala nehoda, při které bylo přetrženo lano o karabinu. Takováto nehoda se nestavá příliš často, spíše je to vyjímečná událost. Možná právě proto stojí za to si o takovém nebezpečí něco přečíst. Článek najdete na lezci, příp. stačí kliknout zde. Jen pro úplnost dodávám, že při této nehodě se nikomu nic nestalo. Naštěstí...
Ledy na Smrku:) Účastníci: Hozna a Honza Termín: 29.3.2008
Jelikož jsem si koupil nové cepíny a mačky, bylo potřeba je ještě letos aspoň jednou seknout do ledů. Zima sice nebyla veliká, ale s Balcikem jsme doufali, že na vodopádu na Smrku (o něm už jsem psal) by nějaký ledík mohl ještě zůstat. No, nebylo to nic převratného, ale trocha ledu ještě opravdu zůstala:) Mrkněte na fotky.
Rozhovor s Radkem Jarošem Zdroj: www.webtv.idnes.cz Datum vložení 30.3.2008
Nedávno se na serveru idnes.cz objevil v pořadu "Na skok" rozhovor s horolezcem Radkem Jarošem nejen o připravované expedici do Himalájí. Určitě stojí za to si jej poslechnout. Rozhovor najdete zde.
Skialp na Malé Fatře Účastníci: Balcici, Peťanka, Honza Termín: 22.3. - 24.3.2008
Velikonoční víkend jsme se rozhodli strávit na skialpech a vybrali jsme si oblast Velkého Kriváně na Malé Fatře. Ubytovaní jsme byli na chatě Pod Grúněm. Je to příjemná chata v blízkosti vleků. Bohužel vleky vedoucí nahoru od chaty nebyly díky špatným sněhovým podmínkám v provozu, proto jsme jezdili na sjezdovkách ve Vrátné, příp. na Oštiepkové muldě v blízkosti Velkého Kriváně. Co se týká skialpu, tak jsme si užili na svazích Kriváně a na hřebenu směrem na chatu pod Grúněm. Jedna z nejlepších akcí ovšem proběhla v neděli večer, a to After Ski Party na spodní stanici kabinkové lanovky. Balcici byli jednoznačně králové celé diskotéky. Nebyl to ovšem takový problém, jelikož párty se účastnili pouze barmanka, DJ a jako hosté pouze oni dva:)  ... fotky z akce
Bieg Piastow Účastníci: Jara, Honza Termín: 3.3. - 4.3.2008
Před koncem roku 2007 jsme se Jarou a Radkou přihlásili na běžkařské závody, které se konají každý rok v Polských Jakuszycach. Byli jsme přihlášeni na 50km klasicky. Počasí nám bohužel letos moc nepřálo. Sněhu bylo málo, proto pořadatelé zkrátili trať na 33km, navíc stopy v některých místech připomínaly světový pohár ve Vesci (kameny a hlína). Před startem přišla docela solidní průtrž mračen, a to jsem byl skoro rozhodnutý, že závod nepojedu. Naštěstí asi 10 min před startem se z deště udělalo sněžení, takže to nakonec docela šlo. Radka bohužel s náma nemohla jet, tak jsme nakonec ze skialpinu zůstali dva. Jara se umístil na 402. místě, já na 200. místě z celkových cca 1600 závodníků. Nejlépe se z nás umístil brácha (171. místo). Večerní oslava jeho "vítězství" taky stála za to:)
 ... fotky ze závodu
Přejezd Beskyd Účastníci: Jara, Franta, Radka, Honza Termín: 8.2. - 10.2.2008
Začátkem února jsme se vydali na akci pořádanou Rožnováky - přejezd Beskyd z Javorového do Rožnova. Podle množství sněhu bylo jasné, že trasa bude změněna a zkrácena. Vyjížděli jsme v pátek večer z Rožnova a ješte v noci jsme dorazili pěšky na chatu na Javorovém, kde jsme měli zamluvené ubytování na jednu noc s polopenzí. Ráno jsme se za pěkného počasí a příjemného množství sněhu vydali po hřebenu na Bílý Kříž. Další ubytování jsme měli zajištěno na Doroťance. Po cestě je naštěstí docela dost občerstvovacích stanic, takže výlet to byl opravdu příjmený:) V neděli jsme už museli cestu podstatně upravit - z Bobku za obcí Konečná jsme sjeli do Bílé, odkud nás autobus dovezl do Rožnova na Harcovnu, kde proběhlo tradiční ukončení této vydařené akce:)  ... fotky z akce
Freeride v Arlbergu (AUT) Účastníci: Fido, Balcici Termín: 4.1. - 10.1.2008
Kde:
St. Anton, Stuben, Zurs, Lech a další menší části lyžařské oblasti Arlberg
Záměr:
Prozkoumat středisko, které poskytuje obrovské množství terénů pro ježdení v neupravených terénech - freeride. Projezdit co nejvíc kilometrů v hebounkém prašanu a zanechat ladné stopy po našich lyžiskách na co nejvíce svazích.
Průběh akce:
První den si na sjezdovkových lyžích projíždíme velkou část střediska dostupnou ze St. Antonu. Příprava se vyplatila - přes noc napadlo až 30 cm nového sněhu. Takže druhý den se předháníme s ostatními lyžaři toužícími po prašanu (a jezdí jich tam opravdu hodně), kdo vymete víc svahů, žlebů a kotlin. Výše položené části střediska jsou kvůli počasí a lavinovému riziku uzavřeny. Nevadí, další den se otevírají i uzavřené části a my se zběsile vrháme do dalších a dalších svahů v okolí lanovek. Neposkvrněné terény rychle mizí a tak máme dost naspěch - závod o to, kdo zprzní svou stopou více svahů, je v plném proudu a my máme velké až velkoprznitelské ambice. Ovšem dílo je brzy téměř dokonáno a nám nezbýva než se na dva poslední dny podívat i do středisek Zurs a Lech. Nejprve ještě v naději na divokou hlubokou jízdu, ale vítr a v nižších polohách i déšť doprznily většinu terénů, které nestihli lyžaři. Ale dá se tu zažít i skvělá jízda po sjezdovkách a čerstvý manšestr je taky super. (-jb-)  ... fotky z akce