3.2.2009 - Ledy na Smrku
V pondělí po stěně jsme byli omrknout ledy na Smrku. Více zde.
3.2.2009 - Stěna Rožnov
Konečně jsem přidal komentář k metodickému setkání v Rožnově (tady) a samozřejmě jsem připojil i fotky.

Oddílové zprávy - 2007 Rok 2009 | Rok 2008 | Rok 2007 | Rok 2006
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 10.9.2007
Minulý týden proběhl závěrečný kurz Instruktorů ČHS. Tentokrát jsme celý týden pobývali na chatě Prielschutzhaus v oblasti Totes Gebirge. V této oblasti se vyskytuje mnoho kvalitních skalních terénů, ale počasí nám nedovolilo navštívit ani jeden. Od pondělí pršelo, ve středu začalo dokonce sněžit a za 3 dny napadlo asi 70cm sněhu. Pro změnu v pátek začalo opět pršet a nepřestalo ani v den odjezdu v neděli. Naštěstí tato chata disponuje malou cvičnou stěnou, na které jsme ztrávili prakticky celý týden. Okolní terény jsem sice nepoznal, ale pokud se jedná o chatu, můžu jen doporučit. Výborně vaří:) Krátkou zprávu včetně výsledků kurzu můžete nalézt na stránkách ČHS (www.horosvaz.cz). Pár fotek je k vidění tady.
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 25.6.2007
O minulém víkendu proběhl další kurz na Instruktory ČHS, tentokrát na téma První pomoc. Kurz se konal opět na gruntu ČHS na Blatinách pod vedením lektorů Martina Honzíka, Jany Kubalové a Pavla Neumanna. Jednotlivé přednášky byly prokládány praktickým nácvikem a snad i proto se dala vydržet intenzita, s jakou do nás lektoři doslova "hrnuli" nové informace. Každopádně to byl kurz velmi užitečný a proto bych doporučoval všem, aby se nějakého kurzu na toto téma zúčastnili. Pokud se najde v našem oddíle dostatečný počet zájemců, bylo by určitě možné uspořádat podobný kurz (třeba dvoudenní) i pro náš oddíl. Ale to už záleží na nás samotných:) Na nějaké dokumentační fotky můžete mrknout zde.
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 22.5.2007
Takže mám za sebou přijímací zkoušky a první kurz na Instruktora skalního lezení. Kurz se konal na gruntu ČHS na Blatinách a na nejbližších skalách - Drátníku. Jako lektoři s náma byli Janek Bednařík a Radek Lienerth. Dozvěděli jsme se spoustu nových věcí, spoustu zajímavostí, a také velké množství užitečných rad a grifů pro snažší zvládnutí skalního výstupu. Asi za měsíc následuje druhý kurz, který bude zaměřený na první pomoc a záchranu ve skalách. Krátké hodnocení tohoto kurzu lze také nalézt na stránkách ČHS (www.horosvaz.cz). Pár fotek můžete shlédnout zde.
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 3.5.2007
Mám pro vás krátkou zprávu ohledně instruktora pro náš oddíl. Zaslal jsem přihlášku na instruktora skalního lezení a na webu ČHS (www.horosvaz.cz) se můžete mrknout na seznam přihlášených. Přijímací zkoušky a zároveň první kurz mě čekají 17. - 20.5. na Blatinách ve Ždárských vrších. To je prozatím vše:)
Průkazky ČHS Bližší info: Honza Matúš Datum vložení: 26.2.2007
Mám pro Vás důležitou informaci, která se už objevila v diskuzním fóru. U Honzy Matúše si můžete vyzvednout průkazy ČHS a pojištění pro rok 2007. Cena je 300 Kč.
Spolupráce s Jamesem Bližší info: Martin Knápek Datum vložení: 18.1.2007
Od poslední schůze, která se konala na podzim minulého roku, se Knapy snaží navázat nějakou spolupráci s Jamesem (kurzy, školení, ...). Můžete si přečíst poslední dopis, který Knapy z Jamesu obdržel:
Ahoj Martin
V prvom rade sa ti ospravedlnujem, ze som vyse mesiaca nereagoval na tvoj mail. Ak vas zaujem o spolupracu este trva, tak mam pre vas nasledujuce navrhy. Nasa horoskola kazdy rok organizuje zakladne kurzy zimneho horolezectva, skalneho lezenia a letneho horolezectva. Okrem toho ponuku pravidelne doplname o kurzy skialpinizmu a ladovcovy kurz. Celu nasu ponuku najdes na www.james.sk/horoskola . Na vsetkych kurzoch posobia skuseni instruktori, ktori su externymi spolupracovnikmi horoskoly. Cena kurzov je vypocitana bez ziskov, cize je najnizsia mozna, aka sa da dosiahnut samozrejme pri zachovani bezpecnosti (na letnych tatranskych kurzoch mame 1 instruktora na 2 kurzistov, na skalych jedného na 4 kurzistov). Samozrejme robime aj indvidualne kurzy, alebo kurzy na poziadanie, ale ceny pri tychto kurzoch su vzdy vyssie. Preto ak nie ste viazani na konkretne terminy a viete sa prisposobit nasej ponuke, tak vam odporucam, aby sa clenovia vasho oddielu prihlasili na vypisane kurzy. Ak je vas vela, tak samozrejme pripravime aj individualny termin, ale cena bude najmenej taka ako je v ponuke kurzov. Prajem vam co najviac sikovnych clenov vo vasom novom oddieli a tebe vela sil pri tejto zasluznej cinnosti. Martin Rak

Takto nějak vypadá poslední nabídka horoškoly Jamesu ke spolupráci.
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 10.1.2007
Z horosvazu mi přišla docela rychlá odpověď a je zcela jednoznačná:

Dobrý den, pro potreby CHS jsou uznavany pouze kurzy poradane CHS a zadne jine.
J. Prazak, tajemnik CHS

Pokud tedy instruktora chceme, a to jsme se shodli že ano, tak je třeba absolvovat kurz pořádaný ČHS. Pokud vše dopadne tak, jak by mělo, mohli bychom mít instruktora od konce roku 2007. Ale nebudu předbíhat, kdo ví, jak t odopadne:)
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 9.1.2007
Můžete si přečíst odpověď firmy azimut:

Dobrý den, pokusím se odpovědět na položené otázky. Kurzy, které pořádáme my, mají akreditaci MŠMT jakožto kurzy na základě jejichž absolvování je možné získat živnostenský list. U kurzů, které pořádá horosvaz, se jedná o systém vzdělávání, který je platný pouze v rámci občanského sdružení. Podle návrhu nových stanov ČHS by měla odpadnout povinnost horolezeckých oddílů mít instruktora. Kurz horosvazu jsem absolvoval také a pokud bych je měl porovnat, tak naše kurzy jsou zaměřeny více na metodiku, na to, jak učit, kurz horosvazu je zaměřen více na záchranu ve skalním terénu a skialp. Tím samozřejmě nechci napsat, že bychom se této problematice nevěnovali, zdravověda a záchrana v tomto kurzu je samozřejmě také, ale vzhledem k rozsahu tématiky a kurzu nabízíme skalní záchranu samostatně.
Pokud budete mít nějaké dotazy, ozvěte se případně i telefonicky.
S pozdravem
Lukáš Tkáč

Bohužel z této odpovědi pořád není jasné, zda by to ČHS brala v potaz. Obrátil jsem se proto přímo na sekretariát horosvazu a poslal mail panu Jindřichu Pražákovi. Tak uvidíme, jak to dopadne.
Instruktor Bližší info: Honza Datum vložení: 8.1.2007
Zjišťování informací ohledně kurzu instruktora se dalo do pohybu a proto vám přináším první informace. Kurz pořádá ČHS, začátek je v dubnu, konec pak koncem roku 2007. Padl návrh udělat kurz u firmy azimut (www.azimut.at). U této firmy ale není jisté, zda by instruktor vyškolený v kurzu pořádaném jinou organizací brala ČHS jako instruktora oddílu. Proto jsem poslal mejly dotyčným lidem, ať se vyjádří k tomuto problému. Budu dále informovat.